فیلتر هوا چیست؟

فیلتر هوا چیست؟ هدف فیلتر هوای خودرو چیست؟ همه اتومبیل ها دارای فیلتر هوا هستند که از لوازم جانبی لازم برای کارکرد مناسب موتور است. آنچه در زیر برایتان می نویسیم شرح مختصری از ابتدایی ترین نکات و کاربردها و مزایا و اهداف فیلتر هوا خودرو است.

 

فیلتر هوا و کاربردها و مزایا

هدف اصلی فیلتر هوای خودرو فیلتر کردن و تمیز کردن هوای بیرون قبل از مکیدن هوا در موتور خودرو است و به همراه سوخت برای تولید احتراق سوزانده می شود.

فیلتر هوا از موتور خودرو محافظت می کند

هوایی که در موتور خودرو مکیده می شود باید تا حد امکان تمیز باشد تا از آلودگی موتور و در برخی موارد آسیب موتور جلوگیری شود. فیلتر هوا خط اصلی دفاعی برای جلوگیری از وارد شدن صدمه ذرات به موتور خودرو است. هوای کثیف می تواند راندمان موتور را کاهش داده و باعث آسیب شود. یک فیلتر هوا خوب مانع این کار می شود.

از سیستم تزریق سوخت کاربراتور / سوخت محافظت کنید

کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت وظیفه تزریق گاز و هوا به سیلندرهای موتور را دارد ، ترکیبی که معمولاً به آن مخلوط هوا / سوخت موتور گفته می شود. هر دو کاربراتور و سیستم تزریق سوخت از پورتال ها و دریچه های ریز برای عملکرد استفاده می کنند. هرگونه آوار و انسداد وارد شده به این درگاه ها و دریچه ها می تواند باعث نقص جدی و یا آسیب شود. فیلتر هوای موتور قبل از ورود به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت از این قسمت های ظریف محافظت می کند.

با خرید فیلتر هوا درجه یک و اصل کاهش مصرف سوخت را تقویت کنید

یک فیلتر هوای تمیز ، نصب شده و کارا ، هم عملکرد موتور و هم مسافت پیموده شده هر بار گاز خودرو را افزایش می دهد. با فیلتر هوای ورودی به موتور ، فیلتر هوا اطمینان می دهد که هوای سوزانده شده در داخل موتور تا حد امکان تمیز است. هوای پاک و تمیز سریعتر و بهتر داخل سیلندر موتور آتش می گیرد ، اتفاقی که باعث افزایش راندمان احتراق موتور می شود و این باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

شش نکته که باید هنگام خرید لوازم یدکی ماشین در خاطر داشته باشید
می خواهم ببینم

عملکرد تزریق سوخت / سوخت اضافه شده

با وارد شدن هوا به موتور خودرو ، ابتدا باید هوا از فیلتر هوا عبور کند قبل از رسیدن به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت ، که وظیفه ترکیب هوای ورودی با بنزین را بر عهده دارد ، ترکیبی که مخلوط هوا ، سوخت در موتور را ایجاد می کند. یک فیلتر هوا کثیف مانع از جریان هوا می شود و میزان هوای موجود به کاربراتور یا سیستم تزریق سوخت را محدود می کند که هر دو با کاهش مقدار گاز تزریق شده به هوا واکنش نشان می دهند. یک فیلتر هوای پاک با حفظ مقدار کافی جریان هوا عملکرد کاربراتور ، تزریق سوخت را تقویت می کند.

فیلتر هوای موتور ممکن است اولین چیزی باشد که در مورد موتورها صحبت می کنید. اما در سالم نگه داشتن خودرو شما نقش اساسی دارد. کلیه موتورها به منظور عملکرد صحیح نیاز به تأمین هوا دارند. فیلتر های هوا قبل از انتقال به سیلندرها هوا را تمیز می کنند تا از گرد و غبار، ریزگرد و سایر مواد مضر جلوگیری شود.

خرید و تعویض فیلتر هوا موتور خودرو

چند بار باید فیلتر هوا موتور ماشین عوض شود؟

هیچ پاسخی در مورد زمان دقیق تغییر فیلتر هوای موتور خودرو وجود ندارد. این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند اینکه چند کیلومتر خودرو و اتومبیل یا وسیله نقلیه رانندگی کرده است و همچنین به جاده و محیطی که در آن رانده می شود بستگی دارد. وسایل نقلیه رانده شده در مناطق روستایی یا گرد و غبار ممکن است اغلب نیاز به تعویض فیلتر هوا داشته باشند. از طرف دیگر ، می توان فیلتری مناسب تر برای مناطق مخصوصاً گرد و غبار خریداری کرد.

همیشه توصیه می شود هر زمان که تغییر روغن یا سرویس انجام شود ، فیلتر هوا خودرو را نیز بررسی کنید.

مزایای استفاده از فیلتر هوا موتور خودرو نوع درجه یک و اصل و تمیز:

قطعات و لوازم برلیانس اصل سری ۲۰۰ و سری ۳۰۰
می خواهم ببینم

۱- عملکرد و کارایی بهتر

یک فیلتر هوای تمیز باعث بهبود کیفیت و کمیت هوای تمیز ورودی موتور می شود و این باعث بهبود عملکرد و راندمان موتور خودرو می شود. فیلترهای هوا کثیف اجازه نخواهند داد که همان مقدار هوا وارد موتور خودرو شود همانطور که تمیز است. مطالعات نشان داده اند که با استفاده از فیلتر هوای پاک ، میزان مصرف سوخت تا ۱۴ درصد با یک فیلتر هوا مناسب بهبود می یابد.

۲- عمر طولانی موتور

تغییر منظم فیلتر هوا روشی ارزان برای افزایش عمر موتور خودرو است. ذرات کوچک گرد و غبار یا ماسه می توانند باعث آسیب به قسمتهای داخلی مانند پیستون و سیلندر شوند.

۳- ارزان و سریع تغییر کنید

فیلتر هوا یکی از ارزان ترین و آسان ترین قسمت های ماشین برای تعویض در لوازم خودرو است. در حقیقت بسیاری از افراد تصمیم می گیرند فیلترهای هوای خودرو خود را زود به زود و منظم تعویض و تغییر دهند.

خودرو برلیانس و خرید لوازم یدیک و قطعات

زمان جایگزینی و تعویض فیلتر هوا موتور خودرو

گفتیم که کلیه موتورهای خودرو ها به منظور عملکرد صحیح نیاز به تأمین هوا دارند. فیلترهای هوای موتور خودرو قبل از عبور از هوا به سیلندرها ، هوا را تمیز می کنند تا از گرد و غبار ، خاک ، رقیق و سایر مواد مضر جلوگیری شود.

اما چگونه بدانید چه موقع فیلتر هوا را جایگزین کنید؟

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده که نشان می دهد باید فیلتر هوا موتور خودرو جایگزین شود را ذکر می کنیم:

۱- دود سیاه از اگزوز

همانطور که در بالا توضیح داده شد یک فیلتر هوا کثیف می تواند باعث کاهش میزان ورود هوا به موتور شود. این امر باعث می شود سوخت بیشتری در احتراق استفاده شود و در نتیجه رسوبات دوده مانند به سیستم اگزوز فرستاده می شوند.

۲- سر و صدای موتور خشن شود

اگر به نظر می رسد موتور زیاد سر و صدا می کند می تواند نتیجه ای از دوده ذکر شده در اطراف جرقه باشد و باعث خرابی آن شود.

راهنمای خرید توربوشارژر برای خودروها
می خواهم ببینم

3- افزایش مصرف سوخت

اتومبیلهایی که از سوخت مدرن استفاده می کنند کارایی کمتری خواهند داشت زیرا باعث می شود میزان سوخت تزریق شده به سیلندر محدود شود و از این رو ، مخلوط سوخت و هوا مناسب حاصل نمی شود. در نتیجه موتور به دلیل کمبود سوخت از قدرت کمتری برخوردار خواهد بود و راننده مجبور است  فشار بیشتری را به موتور دهد که موجب افزایش مصرف سوخت می شود.

۴- ظاهر فیلتر

اگر فیلتر هوا موتور خودرو به درستی کار کند مقداری خاک بر روی آن خواهد بود. ترفند این است که بدانیم چه موقع کثیف است که باید جایگزین شود. بهترین راه برای انجام این کار ، نگه داشتن آن در زیر نور است. اگر نور بتواند از فیلتر عبور کند احتمالاً هوا می تواند از آن عبور کند.

خرید و تعویض فیلتر هوا موتور خودرو

نحوه تعویض فیلتر هوا موتور خودرو

نحوه تغییر فیلترهوا: فیلترهای هوای موتور معمولاً قابل کنترل و تعویض هستند زیرا ظرف فیلترهوای خودرو معمولاً در قسمت بالای موتور قرار دارد. در بیشتر اتومبیلها به هیچ ابزاری برای دسترسی به فیلتر هوا احتیاج ندارند زیرا کاورها فقط روی آن قرار می گیرند. در بعضی موارد ممکن است به یک آچار یا پیچ گوشتی نیاز باشد. برای یافتن فیلتر هوای وسیله نقلیه خود می توانید به کتابچه راهنمای مراجعه کنید.

البته اگر در تغییر فیلتر هوا موتور خودرو راحت نیستید همیشه می توانید آن را به نمایندگی یا مکانیک ببرید تا کار را انجام دهد. اما اگر می خواهید خودتان انجام دهید تغییر فیلترهوا ساده است.

روش کار جایگزینی فیلتر هوا موتور خودرو

  • بدیهی است که باید با باز کردن کاپوت و جستجوی محفظه فیلترهوا شروع کنید.
  • معمولاً شبیه یک ظرف بزرگ پلاستیکی و شکل نان است که در بالای موتور قرار دارد.
  • اگر وسیله نقلیه قدیمی تر باشد ، فیلتر هوا ممکن است استوانه ای یا مخروطی باشد و شبیه یک استوانه یا مخروط بزرگ است که در بالای موتور قرار دارد.

ظروف فیلتر هوایی که به شکل یک جعبه شکل می گیرند پیچ یا گیره ای دارند که آن را به هم می چسبانند و می توان آنها را با یک پیچ گوشتی یا آچار جدا کرد. فیلترهای مخروطی و استوانه ای توسط یک مهره بال ساده نگه داشته می شوند که به راحتی نمی توان آن را جدا کرد. پس از باز شدن ظرف ، به آسانی با بیرون ریختن فیلتر هوای قدیمی و قرار دادن فیلتر جدید در جای خود تعویض می شود.

اهمیت خرید قطعات اصلی خودرو بصورت اینترنتی
می خواهم ببینم

در نهایت آنچه شما باید اطمینان حاصل کنید این است که تمام قسمت ها در مکان های خود تعبیه شده و شما می توانید خودرو را برانید.

لوازم و قطعات یدکی خودرو های وارداتی چینی و کره ای کیا، برلیانس، چانگان و زوتی را از آیریک پارت خرید کنید

خرید لوازم یدکی کیا سراتو KIA CERATO با قیمت ارزان

همه چیز لازم برای کار بی نقص خودرو شما در فروشگاه لوازم یدکی ما برای کیا سراتو وجود دارد: دیسک های ترمز کیفی و لنت ، فیلترهای کابین و هوا ، تیغه برف پاک کن شیشه جلو و بسیاری موارد دیگر. متخصصان خدمات پشتیبانی ما به شما کمک می کنند تا بهترین را از بهترین ها انتخاب کنید. همین حالا تماس بگیرید تا مشاوره مفصلی در مورد ویژگی های کیا سراتو دریافت کنید و درباره لوازم ویژه جالب در فروشگاه آنلاین ما اطلاعات کسب کنید.

لوازم یدکی برتر کیا سراتو با قیمت مناسب
آیریک پارت به‌عنوان نماینده فعال خرید و فروش و پخش قطعات برلیانس در کشور این افتخار را دارد تا به‌عنوان یک واردکننده قطعات برلیانس در کشور به همه هم‌وطنان عزیز خدمات فعال ارائه نماید و با تأمین قطعات برلیانس h330 ، تأمین قطعات برلیانس h320 ، تأمین قطعات برلیانس h230 و … بتواند نیاز هم‌وطنان را به لوازم‌یدکی و قطعات خودروی برلیانس رفع کند. برای آگاهی از قیمت قطعات برلیانس و دریافت کاتالوگ قطعات برلیانس می‌توانید با پشتیبانی سایت از طریق شماره‌های تماس ذکرشده ارتباط برقرار نمایید.
قطعات و لوازم یدکی برلیانس
خرید قطعات برلیانس از آیریک پارت نمایندگی لوازم Brilliance

لوازم و قطعات یدکی خودرو را از آیریک پارت خریداری نمایید. برای خرید فیلتر هوا موتور خودرو های وارداتی سایپا نظیر برلیانس، کیا، چانگان، زوتی به فروشگاه قطعات و لوازم یدکی آیریک پارت مراجعه نمایید.

لوازم یدکی آریو اصل و اورجینال را از آیریک پارت خریداری کنید
می خواهم ببینم
برای خرید لوازم یدکی ماشین های وارداتی و مشاهده قطعات یدکی موجود در سایت جهت خرید آنلاین و اینترنتی قطعات یدگی خودرو به فروشگاه سایت مراجعه نمایید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره تلفن تماس سایت با پشتیبان سایت و فروشگاه لوازم یدیکی آیریک پارت تماس بگیرید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *