آشنایی با قطعات پایه خودرو

برای آشنایی با قطعات پایه خودرو این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا با قطعات اساسی اتومبیل که باید بدانید و بشناسید چه چیزی هستند آشنا شوید. اگر قطعات خودرو در انواع مختلف خودرو را بررسی کنید به این نتیجه خواهید رسید که برای از قطعات خودرو تقریبا در تمام خودروها در انواع و مدل های مختلف وجود دارد که معمولا به انها نیز قطعات بیسیک یا پایه خودرو نیز گفته می شود. برای آشنایی با این قطعات از خودرو همراه آیریک پارت باشید. ما در این مطلب برای آشنایی با قطعات خودرو سعی می کنیم قطعات بیس و پایه اتومبیل را که در اکثر خودروها وجود دارد و مشترک است به شما معرفی نماییم.

آشنایی با قطعات پایه خودرو

اگر خودتان نکات اصلی و مهم را در مورد نگهداری خودرو بدانید بسیار به شما در بالابردن راندمان کاری خودرو و حفظ و نگداری ان کمک می کند. برای این کار لازم است حداقل آشنایی با قطعات پایه خودرو را داشته باشید. اگر به دفترچه قطعات اتومبیل نگاه کنید تا حدی به شما کمک می کند و بنابراین می دانید مهمترین قسمت های وسیله نقلیه شما کجا قرار دارد. در مورد قطعات پایه خودرو اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید در مورد چگونگی نگهداری مناسب وسیله نقلیه خود در مواقع لازم با تکنسین خدمات خود گفتگوهای عمیق تری داشته باشید. در ادامه مطلب ما این قطعات اصلی و پایه ای خودرو را ذکر می نماییم تا با آشنایی با قطعات پایه خودرو درک عمیق تری از رانندگی اتومبیل تان داشته باشید.

راهنمای خرید لوازم خودروهای وارداتی چینی
می خواهم ببینم

آشنایی با قطعات پایه خودرو - باتری

آشنایی با قطعات پایه خودرو: باتری

باتری ماشین یک جزء مهم است. اجازه می دهد تا وسیله نقلیه تان را در وهله اول روشن کنید. در اکثر اتومبیل ها در زیر کاپوت قرار گرفته اند و می توانید آن را با نمادهای (-) و (+) در دوطرف آن ببینید. در صورت نیاز بدانید که برای وصل کردن یا جداکردن باتری خودرو و اتومبیل باید گیره قرمز کابل جامپر را به نماد (+) و گیره سیاه به نماد (-) وصل یا جدا کنید. احتمالا بیشتر شما با این قطعه از قطعات پایه خودرو آشنایی دارید.

آشنایی با قطعات پایه خودرو: محور

محور یا Axle Shaft که به آن پلوس نیز میگوییم گشتاور رانندگی را به چرخ ها منتقل می کند و باعث چرخش آنها می شود. این وضعیت مناسب خود را حفظ کرده و وزن خودرو را برای کاهش فشار روی چرخ ها جذب می کند. قرار است شفت های محور نیز وزن یک محموله اضافی را تحمل کنند. بنابراین  استحکام آنها از اهمیت اساسی برخوردار است. بنابراین محور وظیفه انتقال نیرو از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد. محورهای خودرو بخش مهمی از حرکت خودر می باشد. اگر شروع به ساختن سر و صداهای بلند کنند ممکن است محورهای شما دچار اختلال شده باشند یا خیر. همچنین در این مواقع احتمال دارد لرزش های شدید در سراسر اتومبیل خود را تجربه کنید به خصوص هنگام چرخش محورها و حرکت خودرو یا زمان ترمز.

ترمز

اجزای بی شماری برای سیستم ترمز ماشین شما وجود دارد. پدال ترمز ، کولیس ، سوئیچ چراغ و… وجود دارد. بیشتر اوقات وقتی چیزی با ترمزها مطابقت ندارد ، نتیجه آن است که با دستگاه کولیس ، پد یا روتور اشتباه پیش می رود. کالیپر ترمز می تواند در قسمت جلویی یا عقب خودرو قرار داشته باشد اما در پشت چرخ قرار دارند. لنت های ترمز نیز در پشت فرمان قرار دارند و با گذشت زمان ، بالشتک شروع به فرسودگی می کند. می دانید که هر بار هنگام ترمز کردن اگر صدای بلند و فریاد به گوش تان رسید احتمالا لنت و پد در آخرین روزهای کاری خود قرار دارد.

راهنمای خرید فیلتر بنزین خودرو برلیانس درجه یک
می خواهم ببینم

در ادامه معرفی و آشنایی با قطعات پایه خودرو قلب ترمز خودرو یعنی روتور ترمز را نباید فراموش کنید. روتور ترمز بخش دیگری است که در سیستم ترمز وجود دارد. این قسمت در کنار کولیس و پد قرار دارد و هر زمان ترمز می کنید در معرض گرما زیادی قرار دارد. همیشه روتورها را به صورت جفت تعویض کنید تا در قسمت ایمن بمانید.

آشنایی با قطعات پایه خودرو کمک فنر

آشنایی با قطعات پایه خودرو: رادیاتور

رادیاتور را در زیر کاپوت پیدا خواهید کرد. در نزدیکی موتور قرار خواهد گرفت زیرا مسئولیت آن خنک کردن موتور و جلوگیری از گرمای بیش از حد آن است. برای اطمینان از اینکه هیچگاه دمای موتور بیش از حد بالا نرود باید به اندازه کافی مایع خنک کننده موتور داشته باشد. احتمالا در میان قطعات مختلف خودرو اکثر شما با رادیاتور آشنا هستید.

شاید علاقمند باشید این مطلب را نیز ببینید: در نوشته زیر همچنین نحوه خرید لوازم یدکی خودروهای برلیانس (Brilliance Auto)، کیا ، چانگان ،زوتی و به طور کلی خودروهای وارداتی چینی و کره ای را نیز مختصر توضیح داده ایم.

قطعات خودرو آیریک پارت

کمپرسور AC

کمپرسور AC در محفظه موتور یافت می شود. در یکی از طرفین قرار دارد و به کمربند درایو مارپیچ وصل می شود. کمپرسور AC برای تأمین هوای خنک در سرتاسر وسیله نقلیه چرخش می کند. اگر می خواهید از سیستم AC اتومبیل خود در ماه های گرم تابستان استفاده کنید ، در این صورت نیاز به کمپرسور برای کار کامل است. از بین قطعات مختلف اتومبیل که برای آشنایی شما ذکر نموده ایم شاید یکی از کاربردی ترین موارد برای آشنایی با قطعات پایه خودرو همین کمپرسور AC باشد. اگر با این قطعه از قطعات پایه خودرو آشنایی کافی پیدا کنید به راحتی و آسودگی خود کمک نموده اید. در این مورد شما می دانید چه موقع کمپرسور آسیب دیده است زیرا شما هیچ هوای سردی را از طریق دریچه ها احساس نخواهید کرد و کمپرسور هنگام کار ، صداهای بلند و آزاردهنده ایجاد می کند.

نکات راهنمای کمک فنر عقب برلیانس H330
می خواهم ببینم

لازم به ذکر است که رایج ترین ایراد و مشکلی که در سیستم کولر خودرو ممکن است رخ دهد ایجاد نشتی در مدار کولر خودرو می باشد.

صدا خفه کن

صدا خفه کن بخشی از سیستم اگزوز ماشین شماست و وظیفه دارد هنگام رانندگی در شهر صداهای ناشی از حرکت مکانیکی خودرو را ساکت کند. صدا خفه کن خود بین موتور در قسمت جلویی و لوله خم در قسمت پشت قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که به محض توجه به مشکلات مربوط به صدا خفه کن خود را تعمیر کنید زیرا خرابی کامل مبدل کاتالیزوری می تواند منجر به هزینه های ترمیم و تعمیر اضافه شود.

آشنایی با قطعات پایه خودرو

کمک فنر

کمک فنر کمک می کند تا وسیله نقلیه خود را هنگام رانندگی در جاده های ناهموار ثابت نگه دارید. کمک فنرها در قسمت زیرین خودرو شما قرار دارند. تعویض فوری برای جلوگیری از ساییدگی بیشتر سیستم تعلیق اتومبیل ضروری است.

 

وقتی احساس  کردید قطعه یا قطعاتی از عملکرد وسیله نقلیه شما کم می کند و خوب کار نمی کند سعی کنید آن را به یک تعمیرگاه و مرکز خدمات حرفه ای مربوط به ان ببرید. در صورت تمایل می توانید از تکنسین های باتجربه ما سؤالات زیادی را که لازم دارید بپرسید تا بتوانید در مورد قطعات پایه خودرو اطلاعات کسب کنید و به عنوان یک راننده آگاه تر از رانندگی با خودرو خود لذت ببرید.

این مطلب بروزرسانی می شود

 

لوازم و قطعات یدکی خودرو را از آیریک پارت خریداری نمایید. برای خرید فیلتر هوا موتور خودرو های وارداتی سایپا نظیر برلیانس، کیا، چانگان، زوتی به فروشگاه قطعات و لوازم یدکی آیریک پارت مراجعه نمایید.

۶ نکته خرید بهترین قطعات یدکی خودرو
می خواهم ببینم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *